Każdy z nas, a już na pewno nasi najmłodsi w przedszkolu czy szkole, zetknął się z hasłem szanuj przyrodę . Czy tak naprawdę zastanawiamy się, co to oznacza? Czy jest to tylko z pozoru banalny slogan zachęcający dzieci do rysowania plakatów nakłaniających do sprzątania w lesie, zakręcania wody przy myciu czy też niestraszenia dzikich zwierząt ? Hasło jak hasło – rzucone w eter niesie jednak za sobą ważne przesłanie, któremu warto by się uważniej przyjrzeć, nie tylko przez pryzmat dziecięcych obrazków.
Dbajmy o nasze otoczenie
Czym dla każdego z nas jest szanowanie przyrody? Czy musimy robić coś szczególnie wielkiego, byśmy mogli z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że dbamy o nasze najbliższe środowisko naturalne? Nie musimy być skrajnymi aktywistami ekologicznymi, przykuwać się do drzew czy układać na środku nowobudowanej drogi by móc stwierdzić, że robimy coś dla otaczającego nas środowiska.
Metoda małych kroków
Wystarczy naprawdę niewiele, aby zacząć. Zakręcanie kurka z wodą, gdy myjemy zęby czy segregowanie śmieci w naszych domowych pojemnikach to dopiero początek! Warto zaopatrzyć nasze domowe lampy w energooszczędne świetlówki, a wybierając się do sklepu po nowy sprzęt AGD zwracać uwagę ile prądu pobiera przy pracy. Nie jest to wszystko bardzo skomplikowane, prawda? W świecie zapanowała ostatnio moda na „no waste”, czyli niemarnowanie rzeczy, które mogą ponownie się nam przydać. Zmniejszenie ilości produkowanych przez gospodarstwo domowe śmieci to doskonała metoda na szanowanie przyrody! Nauka tego typu prostych, ale jakże wiele znaczących w naszym życiu reguł, wcielana od najmłodszych lat, przyda się na przyszłość i z pewnością zaowocuje w późniejszym życiu. Zaszczepienie w naszych dzieciach troski o losy planety warto zacząć od najprostszych kroków. Nauka segregacji domowych odpadków może być dla malca ciekawą zabawą. Uczulmy dziecko na piękno i delikatność otaczającej nas natury, a z pewnością wyrośnie na mądrego, dojrzałego człowieka.
Najnowsze komentarze